Hotel Amazonka - Hotel & Restauracja
POKAŻ MENU
  • Strona główna
  • Hotel
    • O Hotelu
    • Pokoje
    • Cennik
    • Lokalizacja i okolica
  • Oferty specjalne
  • Oferta
    • Hotel
    • Restauracja
    • Przyjęcia weselne
    • Konferencje i szkolenia
    • Hale namiotowe
    • Kareta
  • Galeria
  • Atrakcje
  • Kontakt
Dane kontaktowe
(34) 355 74 18
+48 600 966 897
hotel@hotel-amazonka.pl

realizacja:
projektowanie stron sosnowiec

Lokalizacja i okolica

hotel amazonka lokalizacja
Lokalizacja

Hotel Amazonka leżący na skrzyżowaniu dróg nr 78, Katowice - Kielce i 794

Kraków - Częstochowa, to doskonała baza wypadowa do:
Krakowa - 70 km (60 min. jazdy)
Częstochowy - 55 km (55 min. jazdy)
Katowic - 70 km(60 min. jazdy)
„Amazonka” znajduje się bardzo blisko SZLAKU ORLICH GNIAZD; nazywany tak, bowiem łączy 25 średniowiecznych zamków, które znajdują się podróżując z Częstochowy do Krakowa. Szlak Orlich Gniazd został po raz pierwszy oznaczony przez Kazimierza Sosnowskiego.

Zamki powstały w większości w XIV wieku i były budowane według sugestii Króla Kazimierza Wielkiego, który podjął się zadania stworzenia systemu obronnego zabezpieczającego granice ( bowiem tu na odległości 163 km w XIV wieku przebiegała granica pomiędzy Królestwem Czech a Polską), ważniejsze szlaki handlowe i zaludnione obszary , czego dowodem są owe pozostałości.

Od 1980 roku zamki te znalazły się w Krajobrazowym Parku Orlich Gniazd. Nie sposób wymienić wszystkich, ale zachęcimy do zwiedzania tego cudu polskiej architektury prezentując niektóre z nich:

Smoleń – 17 km ( 20min. jazdy)
To wioska położona w Gminie Pilica, w powiecie zawierciańskim, województwie śląskim. Piękno tego miejsca widoczne jest już z daleka, na wzgórzu widniejące ruiny zamku zapoczątkowały wiele szlaków turystycznych i widokowych. To raj pełen niespodzianek dla kochających wspinaczki górskie, co chwilę wyłaniają się zróżnicowane kształtem skały, niezwykłe jaskinie, malownicze doliny. Wszędzie otacza nas piękna przyrody. Można zakochać się w ciszy i śpiewie ptaków. To miejsce zaprasza nie tylko latem ale i zimą. Są dwa stoki narciarskie, krótszy – dla początkujących o długości 280 m oraz dłuższy, dla zaawansowanych narciarzy o długości 420 m. Wyciąg orczykowy pozwala szybko znaleźć się na stoku. Zaplecze gastronomiczne ogrzewa atmosferę tego miejsca.

Ogrodzieniec – 30 km ( 24min. jazdy)
Ogrodzieniec to skarbnica cennych zabytków historii, z których największą perłą są niewątpliwie ruiny XIV w. Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu, na Szlaku Orlich Gniazd, w scenerii którego odbywają się koncerty, festyny i biesiady. Nakręcona została ekranizacja Fredrowskiej „ Zemsty” w reżyserii A. Wajdy. Okolice Ogrodzieńca to niezwykły w skali Polski, piękny jurajski krajobraz, który tworzy bajkowy świat ostańców. Białe formy skalne zachęcają turystów do wspinaczki.

Mirów i Bobolice – 23 km ( 21 min. jazdy)
Na Szlaku Orlich Gniazd, znajdują się ruiny dwóch średniowiecznych zamków: w
Mirowie i Bobolicach.
Skarżyce – Okiennik -19 km ( 15min.jazdy)
Unikalna forma skalna, ( 3 m średnicy ) okno w wapiennej skale, górujące
majestatycznie nad otoczeniem. Możliwość wspinaczki.

Dzibice i Przyłubska – 12 km ( 20min. jazdy)
Atrakcyjnie usytuowane zbiorniki wodne, otoczone skałami i lasami. Bardzo dobre miejsce do wędrówek pieszych.

Szczekociny – 8 km ( 6 min. jazdy)
Miejsce bitwy stoczonej 6 VI 1794 r. przez Tadeusza Kościuszkę z siłami prusko- rosyjskimi liczącymi 26 tys. żołnierzy i 134 działa ( Polacy dysponowali jedynie 15 tys. żołnierzy i 33 działami), zakończonej klęską powstańców. W bitwie strona polska straciła ok. 2 tys. poległych i rannych. Śmierć ponieśli generałowie J.Grochowski i J. Wodnicki , wkrótce po bitwie zmarł chłopski bohater spod Racławic – Bartosz Głowacki. Zabytki: kościół parafialny ( XVII w.) z kaplicami północnymi ( 1678) i południową (1892), dawny zajazd (XVIII w.), pałac (ok.1770) z pawilonami ( XIX w.) i parkietem (XVIII w.), kaplica drewniana ( XIX w.), domy drewniane ( XIX w.).

Nagłowice – 26 km ( 19 min. jazdy )
Od XV. w Nagłowice należały do rodu Rejów. Od 1545 r. siedziba i własność Mikołaja Reja, następnie od 1784 Walewskich. Zabytki: dwór z ok. 1800r. w parku krajobrazowym z XIX, przed dworem popiersie M. Reja, a w Domu Dziecka poświęcona pisarzowi Izba Pamięci. Spośród wielu zabytków szczególnie polecamy: Muzeum Zegarów im. Przypkowskich ( zbiór obejmuje m in. unikalny zbiór 480 zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych), jest to jedna z większych w świecie kolekcji tego typu ( większa jedynie w Dreźnie).

W najbliższej okolicy znajdują się stawy rybne, można samemu złowić smaczną rybę (pstrągi), usmażyć na miejscu i zjeść.

Okolica jest czysta, środowisko naturalne nie jest narażone na wpływ jakiegokolwiek przemysłu – cisza i spokój.

I wreszcie dla miłośników gór:
Góry Świętokrzyskie – 70 km ( 60 min. jazdy)

Góry Świętokrzyskie przyciągają tajemniczością , bogatą historią oraz urokiem Puszczy Jodłowej, wciśniętej pomiędzy szachownicę pól uprawnych. Znaleźć tu można miejsca niesamowite i osnute legendami, gdzie czarownice i diabły przysparzały ludziom kłopotów, a guślarz i owocarze odpędzali złe duchy i odczyniali uroki. To także ziemia, z którą związane były wybitne postacie: Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz a nade wszystko Stefan Żeromski- piewca „ gór domowych”. Miłośnik „archeologii przemysłowej” znajdzie tu prawdziwe skarby, związane z powstaniem i funkcjonowaniem Staropolskiego Okręgu Przemysłowego – wszak to tutaj zaczynała się kamienna i żelazna historia ziem polskich. Warto wyruszać na Święty Krzyż śladami królów polskich, którzy pielgrzymowali do tutejszego sanktuarium, czekają tutaj także: jaskinia Raj, dąb Bartek, Wąwóz Królowej Jadwigi, opactwa cystersów.
  • Zarezerwuj pokój
  • Oferty specjalne
  • Zapisz się do newslettera
  • Sprawdź jak dojechać